5 faktów na temat kiszonych ogórków
1. Kiszenie ogórków zmienia ich skład chemiczny
Świeży ogórek ze względu na wysoką zawartość wody, ma małą trwałość przechowalniczą. Poprzez kiszenie, czyli proces oparty na beztlenowym procesie fermentacji mlekowej, węglowodany zawarte w warzywach przekształcają się w kwas mlekowy za sprawą bakterii fermentacji mlekowej (wchodzą one także w skład naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego).W trakcie kiszenia zmienia się również skład chemiczny ogórków. Poza zwiększeniem zawartości kwasu mlekowego, zwiększa się w nich:
- zawartość tak zwanych „dobrych” bakterii probiotycznych,
- zawartość witamin z grupy B,
- zawartość sodu.
2. Kiszone ogórki są źródłem bakterii probiotycznych
Fermentowane warzywa zawierają probiotyczne bakterie fermentacji mlekowej. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym, w tym zwłaszcza w jelitach. Dzięki "dobrym" bakteriom jelita są chronione przed rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej. Bakterie probiotyczne wytwarzają też bakteriocyny, które uniemożliwiają rozwój patogenów w układzie trawiennym. Co ważne, wykazują one również właściwości przeciwutleniające - neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami. Po ogórki kiszone warto sięgać profilaktycznie, aby uchronić się przed wystąpieniem nowotworu jelita grubego, a także pomocniczo w trakcie walki z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca typu II.
Kolekcja ARTI UNICI - kiszonki ARTISAN FOOD
3. Kiszone ogórki to bogactwo witamin
W kiszonych ogórkach znajdziemy witaminę C, a także duże pokłady bardzo ważnej witaminy A i witaminy K. Jedna porcja ogórków kiszonych zaspokaja około 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę A dla mężczyzn i około 50% zapotrzebowania dla kobiet. Jej właściwości polegają natomiast na regulowaniu pracy tarczycy czy wspieraniu wzroku. Istotna w składzie ogórków kiszonych jest także witamina K - w jednej porcji warzyw jest jej aż 72.1 mikrogramów, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę w 58% dla mężczyzn i w 80% dla kobiet. Witamina K jest potrzebna organizmowi ze względu na proces krzepnięcia krwi czy regulowanie gospodarki wapniowej.
4. Ogórki kiszone w diecie GAPS
Dieta GAPS skupia się na leczeniu i uszczelnianiu jelit, odpowiedzialnych między innymi za odporność organizmu. Uszczelnianie to zakłada między innymi wprowadzenie do jadłospisu aminokwasów, minerałów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz produktów fermentowanych - jak ogórki kiszone. Stosowanie diety GAPS pozwala zmniejszyć objawy takich chorób, jak padaczka, autyzm, stany zapalne stawów, celiakia czy nawet stwardnienie rozsiane. Co więcej, dzięki ogórkom kiszonym ten szczególny program żywieniowy skutecznie odtruwa organizm i pomaga usunąć z niego metale ciężkie.
Kolekcja ARTI UNICI - kiszonki i bakalie ARTISAN FOOD
5. Ogórki kiszone są FIT
Po pierwsze, ogórki kiszone są produktem niskokalorycznym - w 100 g produktu zawierają tylko 12,7 kcal. Po drugie, pomagają odwrócić proces wytwarzania endotoksyn wydzielanych przez szkodliwe bakterie, których źródłem jest tak zwane jedzenie śmieciowe (fast food i słodkie przekąski z białym cukrem). Endotoksyny wytwarzane w jelitach przechodzą przez ich ściany aż do podwzgórza, które odpowiada między innymi za kontrolowanie apetytu. Rozregulowana praca tego ośrodka sprawia, że zwiększone zostaje ryzyko otyłości. Sposobem na odwrócenie tego procesu jest sięganie po źródła bakterii pożytecznych, czyli po żywność fermentowaną. Jej doskonałym przykładem są właśnie ogórki kiszone, które dodatkowo - ze względu na wysoką zawartość błonnika - hamują apetyt.
Kiszone ogórki - kiszonki ARTISAN FOOD
Mając ochotę na przekąskę, warto sięgać więc po polskie superfoods, czyli kiszonki - w tym zwłaszcza ogórki kiszone o wyrazistym smaku i aromacie. Najlepsze będą te tradycyjne, wyprodukowane ręcznie na bazie warzyw rosnących w najczystszych regionach Polski i na bazie unikalnej, rodzinnej receptury. Smakują rewelacyjnie!
Wszystko jest ważne w produkcji takiego specjału:
- jakość gleby, aby były najzdrowsze i najlepsze do kiszenia,
- jakość samych ogórków, aby były chrupiące,
- jakość pozostałych składników szczelnie zamkniętych w słoiku,
- odpowiednia temperatura transportu i przechowywania,
i w reszcie ręczna produkcja na bazie wyjątkowej i sprawdzonej receptury.
Jeśli chodzi o pierwszy element, czyli jakość gleby, najlepszą gwarancję jakości daje nam pochodzenie z miejsc najczystszych na świecie. Jednym z takich miejsc jest Puszcza Białowieska. Ogórki z Puszczy Białowieskiej, które są dostępne pod marką ARTISAN FOOD z pewnością zaskoczą właściwościami smakowymi i zdrowotnymi.
Autor: Marta Kamińska, właścicielka marki zdrowych delikatesów i kiszonych specjałów ARTISAN FOOD
Żródła
Wpisy internetowe:
Applied Microbiology, Grudzień 1973
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC379938/
Wikimedia Foundation, Styczeń 2022
https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszcza_Białowieska