Certificate

Herbata skalna zmienia wodę w aksamit i zaskakuje smakiem

2021-12-31
Herbata skalna zmienia wodę w aksamit i zaskakuje smakiem

Fantastyczna recenzja dla herbaty skalnej

Herbata skalna zmienia wodę w aksamit i zaskakuje smakiem” - taką opinię usłyszeliśmy od Klienta, który po raz pierwszy spróbował DA HONG PAO, czyli najbardziej legendarną herbatę skalną z kolekcji ARTISANTEA. Ta recenzja spodobała nam się najbardziej, chociaż inne opinie o DA HONG PAO, pozostawione przez Klientów naszego sklepu oraz innych sklepów poza granicami Polski, również zaskakują nadzwyczaj pozytywnie. Spełniają nasze marzenie o dostarczaniu najbardziej wyjątkowych pod względem smaku i właściwości leczniczych napojów prozdrowotnych. Takich, które potrafią odmładzać, uzdrawiać a nawet zmieniać i wydłużać życie. Takich, które wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne, redukują stres i dodają energii. Choć według artykułu redaktora serwisu alerzeczy.pl to właśnie skalny oolong ROU GUI od ARTISANTEA jest na trzecim miejscu w rankingu najlepszych herbat w Polsce, śmiało możemy potwierdzić, że według wszystkich znaków na niebie i opinii Klientów ARTI UNICI artisan brands, DA HONG PAO jest numerem jeden. Ta herbata jest absolutnym liderem pod względem poziomu zainteresowania i ilości Waszych recenzji pozostawianych po dokonaniu zakupu w sklepie internetowym.  Dziękujemy!  Teraz, gdy widzimy jak dobrze przyjęły się herbaty skalne w Polsce oraz w innych krajach europejskich, śmiało planujemy dalszą ekspansję realizując nasze marzenie. Będziemy dalej, we współpracy z naszym mistrzem herbaty skalnej, produkować najlepsze oolongi skalne w Górach Wuyi i wysyłać je na cały świat.

Herbaty skalne ARTISANTEA  -  narodziny i filozofia marki

„Marka specialty ARTISANTEA narodziła się wysoko w górach Wuyi w świątyni Hui Yuan, aby kontynuować tradycje buddyjskich mnichów.” Według jednej z najstarszych legend Chińczycy i my wszyscy herbatę zawdzięczamy mnichowi, który przybył z Indii do Chin, aby nauczać buddyzmu. Podobno to właśnie mnich buddyjski Bodhidharma wprowadził do Chin odłam buddyzmu oparty na medytacji w ciągłej koncentracji. Podobno to właśnie jego nauki tworzyły podstawy chińskiego „chen” i japońskiego „zen”. Herbata, która potrafiła orzeźwiać i pomagać w utrzymaniu koncentracji, bardzo szybko zaczęła zyskiwać popularność wraz ze zwiększeniem wyznawców nowego odłamu buddyzmu. Niemal przy każdej świątyni szybko powstawał ogród herbaciany, a sami mnisi doskonalili kunszt przyrządzania liści herbaty. Staranne przygotowanie herbaty w skupieniu było zgodne z buddyjską tradycją medytacji i utrzymania koncentracji. Wszystko to miało wpływ na rozwój sztuki herbacianej i produkcji herbaty wysokiej jakości, która wymagała starannego przygotowania. Tak sztuka produkcji herbaty rozwijała się przez wieki obok tradycji buddyjskiej i przekraczała granice Chin i kontynentów.

Herbata Artisantea w rękach Mnicha buddyjskiego ze świątyni Tianxin Yongle

Świątynia Tianxin Yongle, Góry Wuyi, prowincja Fujian, Chiny

Wśród mnichów buddyjskich od zawsze istniała tradycja dzielenia się herbatą z własnego ogrodu z przybyszami. ARTISANTEA, która zawdzięcza swoje powstanie opatowi świątyni Hui Yuan i Tianxin Yongle, stała się częścią tej tradycji - żywą legendą mnicha ze świątyni Hui Yuan. Narodziła się w jednej z najstarszych świątyń buddyjskich na obszarze rezerwatu przyrody w magicznych Górach Wuyi (pod ochroną UNESCO od roku 1999).

Historia powstania specialty ARTISANTEA

Narodziła się wysoko w górach, w starożytnej buddyjskiej świątyni Hui Yuan położonej w legendarnych górach Wuyi. Pewnego razu postanowiliśmy wyjechać na ekspedycję herbacianą w poszukiwaniu niczym nieskażonej herbaty organicznej o wyjątkowym smaku. Trafiliśmy w miejsce, o którym krążą legendy. W miejsce, skąd pochodzi najsłynniejsza i najcenniejsza z herbat - legendarna herbata skalna DA HONG PAO. Podczas długiej wędrówki przez góry dotarliśmy do starożytnej buddyjskiej świątyni Hui Yuan, gdzie zrobiliśmy przystanek na odpoczynek. I tu wydarzyło się coś, co odmieniło nasze życie. Od dawien dawna buddyjscy mnisi, zgodnie z prastarym zwyczajem, częstowali przybyszy herbatą z własnego ogrodu. Mieliśmy dużo szczęścia i doświadczyliśmy tego osobiście. Herbata była rewelacyjna w smaku a podczas długiej ceremonii Gong Fu Cha delektowaliśmy się naparem aż 18 razy. Życzliwość mnicha, który poczęstował nas wyjątkową herbatą oraz smak samej herbaty podczas ceremonii Gong Fu Cha spowodowały, że chcieliśmy, aby te parzenia nigdy się nie kończyły. Krajobraz dookoła był jak z cudownej bajki. Piękno otaczających pól herbacianych powodowało, że nie można było oderwać od nich wzroku a majestatyczne szczyty górskie uczyły pokory i wprawiały w zachwyt. Woda również wydawała się być magiczna. Była tak czysta, że widać ją było dopiero wtedy, gdy padał deszcz lub uderzał w nią spadający ze źródła strumień. Krzewy herbaciane, hodowane w tych legendarnych górach, rozwijają się ogrzewane słońcem i odżywiane często występującymi w tych rejonach deszczami. Te góry przechowują najstarsze krzewy DA HONG PAO, które mają ponad 350 lat. Według legendy zostały nakryte dużą czerwoną szatą przez pewnego chorego urzędnika cesarza, który odzyskał zdrowie po wypiciu herbaty podarowanej mu przez mnicha.

Ceremonia herbaciana Gongfu Cha na zaproszenie mnicha ze świątyni buddyjskiej w Górach Wuyi

Świątynia Hui Yuan - ceremonia herbaciana Gongfu Cha

Według jednej z wersji ceremonia Gong Fu Cha powstała właśnie w górach Wuyi Shan w XVIII wieku.  Nie wiemy, jak było naprawdę, ale dzięki ceremonii herbacianej, której doświadczyliśmy, narodziła się specialty ARTISANTEA. Marka herbaty skalnej, która kontynuuje piękną tradycję buddyjskich mnichów. Sama ceremonia, która odbyła się w świątyni Hui Yuan, została uwieczniona na opakowaniu ARTISANTEA, aby za każdym razem przypominać to, co było tak bardzo ważne dla nas wtedy i pozostaje ważne do dziś.


Ceremonia herbaciana Gongfu Cha w buddyjskiej świątyni w Górach Wuyi

Świątynia Hui Yuan, Góry Wuyi - ceremonia Gongfu Cha

Widok na opakowaniu przedstawia moment, w którym powstał pomysł stworzenia marki herbat skalnych. Na opakowaniu widnieje również napis w języku chińskim „narodzona w świątyni”, który przypomina piękną historię powstania ARTISANTEA.

Kolekcja ARTISANTEA  -  herbaty skalne Yan Cha

Kolekcja składa się z trzech najbardziej legendarnych herbat skalnych określanych w języku chińskim mianem „yan cha”, co dosłownie oznacza „herbata skalna”. Każdy z oolongów skalnych to tak zwany „aged oolong”, czyli herbata, która dzięki specjalistycznemu procesowi wytwarzania może być przechowywana przez dekady i z każdym rokiem zyskuje lepszy smak i lepsze właściwości zdrowotne.

DA HONG PAO - 大红袍 [da hong pao] w tłumaczeniu z chińskiego WIELKA CZERWONA SZATA
ROU GUI - 肉桂 [rou guei] w tłumaczeniu z chińskiego CYNAMONOWIEC
SHUI XIAN - 水仙 [shuei siań] w tłumaczeniu z chińskiego NARCYZ

Kolekcja herbat skalnych Artisantea zawiera oolongi skalne Da Hong Pao, Rou Gui i Shui Xian

Kolekcja ARTI UNICI - herbaty skalne ARTISANTEA

源 于 慧 宛 寺

Szczegóły procesu produkcyjnego przechowywane są przez mistrza w głębokiej tajemnicy, ale w skrócie wygląda to w ten sposób, że liście herbaty podprażane są przez 8 godzin a później odstawiane są na 12 dni. Cały proces jest powtarzany od trzech do pięciu razy. Za każdym razem dokładny moment, w którym należy przestać podprażanie jest kontrolowany przez mistrza herbaty skalnej i jest odzwierciedleniem jego kunsztu.

Mistrz herbaty skalnej i plantacje Wuyi

Mistrz herbaty skalnej ma 57 lat i od 35 lat produkuje najlepsze herbaty skalne zbierane ręcznie na własnych plantacjach w obrębie rezerwatu przyrody Wuyi Shan. Plantacje herbaty znajdują się w miejscu owianym legendą – rezerwacie przyrody, który w roku 1999 wpisano do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia, która jest pod ochroną UNESCO, wynosi około 100000 hektarów. Produkowane są tu najdroższe i najpopularniejsze oolongi skalne a produkcja uznawana jest za organiczną.

Wspólne zdjęcie z Mistrzem Herbaty skalnej w Górach Wuyi

Plantacja herbaty skalnej DA HONG PAO, Góry Wuyi, prowincja Fujian, Chiny

Najwyższym szczytem jest Huanggang Shan, który ma wysokość 2158 m n.p.m. Średnia wysokość pasma górskiego wynosi od 400 do 1000 m n.p.m. Klimat jest bardzo łagodny i ciepły, ale pogoda potrafi zmieniać się z minuty na minutę zaskakując deszczem i słońcem. Te góry pamiętają wieki historii, której my nie znamy. Przechowują też najstarsze krzewy DA HONG PAO, które maja już ponad 350 lat, a które według legendy zostały nakryte dużą czerwoną szatą w podziękowaniu za uratowanie życia. Według niektórych źródeł chińskich cały teren górski Wuyi Shan stanowi najczystszy region pod względem czystości powietrza. Przyroda ukształtowała masywy górskie w taki sposób, że stanowią one naturalną barierę dla napływającego z północnego zachodu zimnego powietrza a jednocześnie zatrzymują ciepłe i czyste powietrze napływające od strony morza. To z kolei wpływa na wysoki poziom wilgotności, który wynosi około 85% i jest niesamowicie korzystny dla liści herbaty. Dzięki tym uwarunkowaniom stan ekologiczny rezerwatu pozostał niezmieniony od kilku milionów lat a niemal wszystko co rośnie na tych skałach ma swoje zastosowanie w medycynie chińskiej. Wszystkie te czynniki razem powodują, że praktycznie niemożliwe jest wytworzenie oolongów skalnych porównywalnej jakości poza obszarem majestatycznych Gór Wuyi. 

Kolekcja herbat skalnych zawiera oolongi skalne Da Hong Pao, Rou Gui i Shui Xian

Kolekcja ARTI UNICI - herbaty skalne ARTISANTEA

Dlaczego warto pić oolongi skalne

Wolelibyśmy, aby coraz większe zainteresowanie wzbudzały herbaty skalne, które w Chinach są odbierane jako zioła lecznicze, niż farmaceutyki produkowane na szeroką skalę przez liczne koncerny chemiczne. Z jednej strony mamy skuteczne i pyszne remedium na wiele dolegliwości, wytworzone przez glebę i człowieka. Z drugiej, skoncentrowany wynalazek chemiczny, który ma za zadanie leczyć, ale trafiając do gleby w większych ilościach wszystko zatruwa. Niestety coraz częściej trafia w większej ilości również do organizmu człowieka zatruwając zdrowie psychiczne i fizyczne. Życzymy dobrze farmaceutom, ale jednocześnie staramy się wskazywać inną drogę, sugerując alternatywę dla trujących preparatów chemicznych (często skutecznie zakwaszających organizm człowieka). Herbata skalna zawiera unikalne minerały i mikroelementy, które znajdują się na powierzchni skał rezerwatu przyrody Wuyi Shan. Dzięki swoim składnikom mineralnym i witaminom potrafi odkwaszać organizm w sposób niezwykle skuteczny i przywracać równowagę kwasowo-zasadową oraz oczyszczać naczynia krwionośne i jelita. Ma dobroczynne działanie na żołądek i jest łagodniejsza dla żołądka niż herbata czarna lub nawet zielona. Korzystnie wpływa na skórę, odmładza cerę i wzmacnia zęby. Wzmacnia odporność całego organizmu i wydłuża życie przy regularnym spożywaniu określonej ilości herbaty każdego dnia.  Efektywnie oczyszcza również kubki smakowe, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Zaczynasz czuć niesamowite bogactwo nowych smaków, które były dotąd poza zasięgiem, a to wszystko wpływa na proces wytwarzania hormonów szczęścia i poczucia spełnienia. Można to porównać do otrzymania w prezencie nowego życia, w którym potrafisz odczuwać fenomenalne smaki, które wcześniej były nieosiągalne.

Oolongi hamują wzrost komórek rakowych

Oolongi skalne skutecznie wspierają proces odchudzania i odmładzania komórek. Według przeprowadzonych badań, które zakończyły się w roku 2018, herbata oolong ma właściwości podobne do herbaty zielonej, która powszechnie jest uznawana za najzdrowszą. Badania wykazały, że herbata oolong potrafi zahamować wzrost komórek rakowych. Autor badania, profesor na Uniwersytecie Saint Louis Ph.D. Chunfa Huang uważa, że herbaty oolong mają bardzo duży potencjał w prewencji raka piersi.

Znak herbaty skalnej Artisantea na tle Gór Wuyi

Znak herbaty skalnej ARTISANTEA

Herbata skalna  -  najlepsza na prezent

Pyszna herbata skalna, pięknie zapakowana - idealna na prezent. Unikalne opakowanie tworzone ręcznie i jedyne w swoim rodzaju podkreśla wyjątkową zawartość prezentu. DA HONG PAO najczęściej jest oferowane w prezencie prezydentom państw, którzy odwiedzają Pekin, co potwierdza wysoką wartość takiego prezentu.

Najdroższa herbata świata DA HONG PAO

Oolongi skalne są najwyżej cenione wśród wszystkich oolongów a DA HONG PAO przez wielu uważana jest za najlepszą herbatę w Chinach. Biorąc pod uwagę najstarsze krzaki tej herbaty, które mają ponad 350 lat, jest również najdroższą herbatą świata, gdyż cena 20 gramów ze starych 6 krzaków w roku 2002 wyniosła około 28000 USD, czyli około 1400 dolarów amerykańskich za 1 gram herbaty.

Należy pamiętać jednak, że niezależnie od rodzaju herbaty to jakość herbacianych liści i jakość gleby, z której pochodzą liście, stanowi o skuteczności właściwości zdrowotnych herbaty. Pamiętaj również, że najważniejsza jest jakość wody używanej do zaparzenia herbaty skalnej. Jeśli polubiłeś ARTISNATEA, trzymaj za nas kciuki, aby coraz więcej osób na świecie mogło delektować się fenomenalnym smakiem herbaty skalnej mistrza Xianga Jinmao. Będziemy jeszcze bardziej dumni i wdzięczni.

Jesteśmy dumni z naszej kolekcji najlepszych herbat skalnych, które odmładzają i wzmacniają odporność całego organizmu. Tajemnica jakości i właściwości leczniczych tej herbaty polega na wyjątkowości gleby. Cały teren Rezerwatu Przyrody Wuyi Shan, skąd pochodzi ARTISANTEA, składa się z masywów skalnych, a kamienie w tym konkretnym regionie są najbardziej bogate w minerały i rzadko występujące mikroelementy. Woda, która je omywa z występującymi często deszczami trafia do gleby, żeby dostarczyć liściom herbaty niespotykanego nigdzie indziej eliksiru. Niektóre miejsca herbaciane w tym regionie nazywane są świętymi. Niemal wszystko, co rośnie na tutejszych skałach, ma swoje zastosowanie w chińskiej medycynie. 

Marta Kamińska plantacja herbaty skalnej Wuyi

 

 

 

 

 

Autor: Marta Kamińska, właścicielka marki herbaty skalnej ARTISANTEA

Żródła

Książki i opracowania naukowe:

Course in Tea Sommelier, Sharyn Johnston
Tea: A User's Guide, Tony Gebely
AnticanRes386217, Chunfa Huang

Wpisy internetowe i recenzje herbaty skalnej:

The British Broadcasting Corporation, Kwiecień 2016
https://www.bbc.com/travel/article/20160425-the-pot-of-tea-that-costs-10000

Research Gate, Listopad 2018
https://www.researchgate.net/publication/328741609_Oolong_Tea_Extract_Induces_DNA_Damage_and_Cleavage_and_Inhibits_Breast_Cancer_Cell_Growth_and_Tumorigenesis

Anticancer Research, Listopad 2018
https://ar.iiarjournals.org/content/38/11/6217

Daily Times, Styczeń 2019
https://dailytimes.com.pk/348239/oolong-tea-extract-may-fight-breast-cancer-because-it-stops-tumours-growing-claim-scientists/

Medical News Today, Styczeń 2019
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324255#Oolong-tea-damages-breast-cancer-cells

Wikimedia Foundation, Październik 2021
https://en.wikipedia.org/wiki/Da_Hong_Pao

Wikimedia Foundation, Listopad 2021
https://en.wikipedia.org/wiki/Wuyi_tea

Fakt, Styczeń 2019
https://www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/herbata-oolong-hamuje-komorki-nowotworowe/mrkhk7p

Puls Medycyny, Luty 2019
https://pulsmedycyny.pl/herbata-oolong-moze-odgrywac-wazna-role-w-profilaktyce-raka-piersi-952630

Ale Rzeczy, Grudzień 2021
https://alerzeczy.pl/najlepsze-herbaty-wedlug-smakoszy

Ceneo, Grudzień 2021
https://www.ceneo.pl/98899688;pla#tab=reviews_scroll

Kavos Draugas, Grudzień 2021
https://kavosdraugas.lt/p/rusine-arbata-arti-unici-artisan-da-hong-pao-20-g/

Coffee Friend, Grudzień 2021
https://coffeefriend.de/p/tee-arti-unici-artisan-da-hong-pao-20-g/

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-05
Produkty starannie popakowane, szybka dostawa :) Wszystko na 5!
2022-11-29
jestem zadowolony, super obsługa
pixel