Certificate

Mistrz herbaty skalnej

2016-12-15
Mistrz herbaty skalnej

Herbata Da Hong Pao z własnej plantacji

„Dzisiaj wieczorem zapraszam Was na kolację do mnie, złowiłem dużego karpia i odwiedził mnie przyjaciel z Pekinu. Chciałbym, abyście się poznali” – w ten sposób zwrócił się do nas gospodarz, który przez trzy dni parzył niezrównane z niczym 大红袍 Da Hong Pao z własnej plantacji położonej wysoko w górach.

Mistrz herbaty skalnej i jego oolongi

Mistrz Herbaty Skalnej ma 52 lata i od 30 lat produkuje najlepsze herbaty skalne zbierane ręcznie na własnych plantacjach w 武夷山 Wuyi Shan. Wiele się zmieniło w Chinach w ciągu ostatnich 30-40 lat. Zupełnie inaczej traktowana była własność i inne były ceny herbaty. Wówczas chłopi ze wsi otrzymywali od państwa grunty i plantacje w rezerwacie, który dzisiaj uznawany jest za miejsce owiane legendą – rezerwat przyrody, który w roku 1999 wpisano do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia, która jest pod ochroną UNESCO, wynosi około 100 000 hektarów. Produkowane są tu najdroższe i najpopularniejsze oolongi a produkcja uznawana jest za organiczną.

Plantacje herbaty skalnej Góry Wuyi

Zbieramy tylko najmłodsze i najmocniejsze pierwsze dwa listki świeżego źdźbła

Najstarsze krzewy herbaty Da Hong Pao

Najwyższym szczytem jest 黄岗山 Huánggǎng Shān , który ma wysokość 2 158 m n.p.m. Średnia wysokość pasma górskiego wynosi od 400 do 1 000 m n.p.m. Klimat jest bardzo łagodny i ciepły ale pogoda potrafi zmieniać się z minuty na minutę zaskakując deszczem lub słońcem. Te góry pamiętają wieki historii, której my nie znamy. Przechowują też najstarsze krzewy 大红袍 Da Hong Pao, które mają już ponad 350 lat a które według legendy zostały nakryte dużą czerwoną szatą w podziękowaniu za uratowanie życia i do dzisiaj na skale rozciągają się najstarsze krzewy 大红袍 Da Hong Pao.

Degustacja Da Hong Pao mistrza herbaty skalnej

Delektujemy się smakiem 大红袍 Da Hong Pao

Herbaty skalne z najczystszego regionu

Według niektórych źródeł chińskich cały teren górski 武夷山 WuyiShan stanowi najczystszy region pod względem czystości powietrza. Przyroda ukształtowała masywy górskie w taki sposób, że stanowią one naturalną barierę dla napływającego z północnego zachodu zimnego powietrza a jednocześnie zatrzymują ciepłe i czyste powietrze napływające od strony morza. To z kolei wpływa na wysoki poziom wilgotności, który wynosi około 85%.

Krzewy herbaciane, hodowane w takich warunkach, rozwijają się ogrzewane słońcem i odżywiane często występującymi w tych rejonach deszczami. Poza fantastyczną herbatą hoduje się tu rzadkie odmiany roślin leczniczych. Oolongi hodowane w tych górach po 10 latach przechowywania również uważane są za lekarstwo.

Oolongi z autografem mistrza herbaty skalnej 

Podpisane przez mistrza opakowania herbaty z własnej plantacji

Pan Xiang zaskoczył nas i zaproponował 大红袍 Da Hong Pao, które miało ponad 30 lat. Taka herbata przed zaparzeniem powinna być podprażona, więc musieliśmy chwilę zaczekać, co sprawiło że pragnienie doznania niezwykłego smaku wzrosło jeszcze bardziej. Smak był nie do opisania – bardziej wyrazisty w porównaniu ze świeżym 大红袍 Da Hong Pao i rzeczywiście przypominał lekarstwo. Herbata 岩茶 Yan Cha uznawana jest za herbatę najwyższej jakości. Ta, która pochodzi z lokalnych plantacji jest szczególna, bo cały region gór jest magiczny. Przez wiele setek lat ukształtowały się tu wyjątkowo sprzyjające warunki dla chodowania skalnych oolongów oraz traw leczniczych.

Magiczne Góry Wuyi

Niemal wszystko, co rośnie na skałach ma swoje zastosowanie w chińskiej medycynie

Tajemnica herbaty skalnej najwyższej jakości

Tajemnica najwyższej jakości i właściwości leczniczych herbaty skalnej polega na wyjątkowości gleby plantacji. Niektóre grunty liczące zaledwie pół hektara są wycenionie na ponad milion dolarów amerykańskich a herbata z konkretnych plantacji potrafi kosztować ponad 120 złotych za 8 gram.

Woda w Górach Wuyi

Woda tak czysta, że widać ją było dopiero gdy uderzał w nią spadający ze źródła strumień

Cały teren 武夷山 WuyiShan składa się z masywów skalnych a kamienie zwłaszcza w tym konkretnym regionie są najbardziej bogate w minerały. Woda, która je omywa z występującymi często deszczami lub strumieniem źródlanym trafia do gleby, żeby dostarczyć liściom herbaty niespotykanego nigdzie indziej eliksiru.

Herbaty skalne Artisantea z Gór Wuyi

Znak herbaty skalnej ARTISANTEA z Wuyi Shan

Niektóre miejsca herbaciane w tym regionie nazywane są świętymi….. Niemal wszystko, co rośnie na tutejszych skałach, ma swoje zastosowanie w chińskiej medycynie. Prawdopodobnie właśnie dlatego Góry Wuyi są nazywane magicznymi.

Kolacja z mistrzem herbaty skalnej

Kolacja składająca się ze złowionego karpia i własnej roboty bimbru

Wyborne oolongi skalne

Niezapomniane przeżycia - delektowaliśmy się smakiem wybornych oolongów skalnych 水仙 Shui Xian, 肉桂 Rou Gui i 大红袍 Da Hong Pao.

Piękno otaczających pól herbacianych powodowało, że nie można było oderwać od nich wzroku a majestatyczne szczyty górskie uczyły pokory i wprawiały w zachwyt. Woda również wydawała się być magiczna. Była tak czysta, że widać ją było dopiero wtedy, gdy padał deszcz lub uderzał w nią spadający ze źródła strumień.

Wspólne zdjęcie z mistrzem herbaty skalnej w Wuyi Shan

Wspólne zdjęcie po kolacji w wiosce harbacianej Wuyi Shan

W górach 武夷山 WuyiShan wierzą, że do uzyskania najlepszej herbaty potrzebne są trzy najważniejsze elementy:

Dobrzy przyjaciele - Dobra woda - Dobra herbata

Mówią tak od wielu lat i wierzą w to, co mówią. Legenda o dobrej herbacie, która zrodziła się tysiące lat temu, ma głęboki sens i w prostych słowach opowiada o rzeczach najważniejszych. Ale o tym następnym razem. 

Dzbanek mistrza herbaty skalnej Wuyi

Żeliwny czajnik o wymiarach 2000 x 1500 cm na przeciwko domu mistrza

Już niedługo kolejna zaskakująca relacja i galeria zdjęć z 武夷山 Wuyi Shan.

ARCHIWALNE KOMENTARZE NA “MISTRZ HERBATY SKALNEJ”

Magia Hui Yuan Keng Shui Xian – herbatniczek 29/01/2017 o 17:34
[…] pierwszej ręki, to jeszcze wszystko uzupełnione jest ciekawymi zdjęciami. Teksty do przeczytania tutaj oraz […]

ARTI UNICI world 29/01/2017 o 18:32
Dziękujemy za komentarz i piękny artykuł.
A propos szczęścia konkursowego już niebawem rusza kolejny konkurs. Stay tuned!


Różne odsłony herbaty cz. 36 – Da Hong Pao, czyli iście królewski oolong | mycupofgreentea 24/05/2017 o 15:40
[…] https://blog.artiunici.com/2016/12/15/mistrz-herbaty-skalnej/ […]

ARTI UNICI world 24/05/2017 o 19:12
Dziękujemy za świetną recenzję MYCUPOFGREENTEA. Rzeczywiście – „przechowywanie przez długi czas pozytywnie wpływa na Da Hong Pao – dzięki temu herbata zyskuje lepsze walory smakowe oraz właściwości zdrowotne”!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-23
Bardzo miło, szybko, kompetentnie.
2022-11-29
jestem zadowolony, super obsługa
pixel